Main » 2009 » April » 2 » Zmajevi ponovo pokorili Belgiju
    Zmajevi ponovo pokorili Belgiju
    11.04.31

Fudbalska reprezentacija BiH sa 2:1 slavila u kvalifikacijama za SP 2010...

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine napravila je veliki korak ka plasmanu na Svjetsko prvenstvo, koje će  2010. godine biti održano u Južnoj Africi, savladavši Belgiju na stadionu Bilino polje u Zenici sa 2:1. Ćirini ratnici su i na domaćem terenu ponovili veličanstvenu predstavu od prije nekoliko dana kada su u Genku pobijedili istog protivnika sa 4:2.

Već nakon 14 minuta naš tim, koji je imao ogromnu podršku navijača u Zenici, vodio je sa 2:0, a oba gola postigao je prvotimac Volfsburga Džeko. Prvo je u 11. minuti iskoristio odličan centaršut i glavom poslao loptu u mrežu Belgijanaca, da bi tri minute kasnije, na asistenciju Senijada Ibričića, odličnim volejom savladao Stijnena. Na odmor se otišlo sa ovim rezultatom, da bi se u nastavku zaigralo oštrije. U 88 minuti, gosti su smanjili na 2:1 pogotkom Svertsa ali više nisu mogli protiv raspoloženih "Zmajeva".

U preostala dva meča grupe 5, Španija je kao gost sa 2:1 nadigrala Tursku, dok je Estonija na svom terenu savladala Ermeniju rezultatom 1:0.

Ovo je povijesna pobjeda

Selektor Miroslav Blažević je bio zasluženo sretan nakon pobjede. Sipao je poljupce i širio ogroman osmjeh.

- Čestitam ovim sjajnim mladićima. Hvala navijačima. Hvala svima. Ovo je povijesna pobjeda - rekao je Blažević, pa nastavio:

- Malo koja ekipa može istog protivnika pobijediti dva puta. Nastupili smo autoritativno i pokazali da to možemo. Ovo je potvrda naše klase - rekao je Ćiro.

Složio se da je ovo bila do sada najteže izborena pobjeda u kvalifikacijama.

- Da, to je bilo tako. Krajnje dramatična pobjeda, ali zaslužena sto posto. Uspjeli smo je izvojevati i napraviti tako veliku razliku u odnosu na konkurente.

Pred BiH je duga pauza i onda finiš kvalifikacija najesen, u koji ulazimo s četiri boda viška u odnosu na Turke.

- Ostale su nam četiri utakmice. Imamo najpovoljniji raspored. Ne mogu vjerovati da možemo ovo prosuti. Zavisimo sami od sebe i to je najvažnije - uskliknuo je Blažević.

Već je počeo govoriti o mogućem protivniku u baražu za odlazak u Južnu Afriku.

- Kao drugi, bojim se da ćemo sresti moju Hrvatsku i onda ne znam šta bih. Ali vidim da se gura i moja Švicarska, a njih bi radije - zaključio je Ćiro.

Spahić: Nevjerovatno je šta smo uradili

Kapiten Emir Spahić je zaista fenomen. U četiri dana je od invalidskih kolica, u kojima je napustio stadion u Genku, došao do odličnog nastupa u Zenici.

- Hvala suigračima. Ovo je nevjerovatno šta smo uradili. Vi novinari ste podigli naš moral i pokazali koliko je prebitna utakmica bila za naš narod i državu - smatra Spahić.

Iako se činilo da neće biti spreman za nastup, Spahić kaže da povreda i nije bila toliko opasna.

- Malo su doktori pretjerali. Nije to bilo toliko strašno kako se činilo u prvi mah. Nakon tri dana sam se vratio i zaigrao. To je najvažnije - Spahićeve su riječi.

Category: Sport | Views: 991 | Added by: fajas43 | Rating: 0.0/0 |