Safvet-beg Bašagić rođen je 6. maja 1870. godine u Nevesinju. Osnovnu školu pohađao je u Mostaru i Konjicu. 1882. godine porodica mu se preselila u Sarajevo, gdje je završio ruždiju, a od 1885. do 1895. pohađao je sarajevsku gimnaziju. Od 1895. do 1899. studirao je arapski i perzijski jezik na Bečkom univerzitetu. Nakon toga postaje profesor orijentalnih jezika na Zagrebačkom sveučilištu.
Poeziju je počeo pisati još kao učenik sarajevske gimnazije, a na studiju u Beču priredio je za štampu prvu zbirku pjesama (Trofanda iz hercegovačke dubrave), a tada piše i prve naučne radove i prikuplja građu za historiju Bosne. 1. maja 1900. godine pokreće zajedno sa Edhemom Mulabdićem i Osmanom Nuri Hadžićem list Behar.
Od 1900. godine radi kao profesor arapskog jezika na sarajevskoj Velikoj gimnaziji, sve do 1906. godine, kada biva otpušten, pod izgovorom da nije položio profesorski ispit.
1903. osniva društvo Gajret, a potom i društva El-Kamer i Muslimanski klub. 1907. pokreće list Ogledalo, a godinu dana kasnije odlazi u Beč i pristupa izradi dokrtorske disertacije "Die Bosniaken und Hercegovcen auf dem Gebiete der islamischen Literatur" koju je odbranio 1910. godine i stiče stepen doktora ex linguis islamiticis.
Osim toga, Safvet-beg Bašagić prevodi tekstove njemačkih pjesnika (Heinrich Heine, Kraj tanahna šadrvana).
Iste godine izabran je za zastupnika u Bosanskom saboru i odmah potom, poslije smrti Ali-bega Firdusa, imenovan je za predsjednika Sabora. Na tom položaju ga je zatekao i slom Austro-ugarske Monarhije. Nakon rata, od 1919. godine radi kao kustos u Zemaljskom muzeju u Sarajevu sve do 1927. godine kada je umirovljen.
Umro je 9. aprila 1934. u Sarajevu i sahranjen u haremu Begove džamije.
Šta se mučiš
Sjajni mjesec polagahno po plavom se nebu šeće, a bezbrojno zlatno zviježđe u kolu se s njime kreće.
Noć je vedra kao staklo, sve bijaše tiho, mirno, samo katkad blagi lahor ružino bi lice dirn'o.
I trg'o me iz prošlosti o kojoj sam slatko sniv'o, sjećajuć se, kad sam sretno i živio i uživ'o.
A sad? - Sve je spomen-slika na minule negda dane, nit znam živit, ni uživat, misli su mi rasijane.
Sto pitanja za opstanak po mutnu se mozgu vrti, svako znanost riješit može, sjem zadnjega: o samrti.
A kada mi to pitanje nehotice na um pane, čini mi se kô da neko u blizini zborit stane:
Šta se mučiš, jadni mrave, što po crnoj zemlji gmiže? Zalud su ti misli, sprave, znanost dotle ne dosiže.
Ovaj svijet vasioni tvornica je Božjeg čuda, gdje strojeve mijena goni bez napora i bez truda.
|